Marknor OÜ
+372 5656 1436
info@marknor.ee

10 nõuannet, kuidas ära tunda head üürnikku

10 nõuannet, kuidas ära tunda head üürnikku

Oma peatselt kümneaastase kogemusega saan anda mõned soovitused, kuidas ära tunda  hea üüriline. Ja kui ükskord selline väärt inimene on leitud, tasub tema eest ka hoolitseda ja kümne küünega kinni hoida.

Hea ja meeldiva üürilise leidmine on kinnisvarainvestori või lihtsalt omaniku jaoks tõeline väljakutse. Tilkuvaid kraane või läbipõlenuid elektripirne saab igal ajal välja vahetada, ent pahatahtlik või kiuslik üüriline  võib mõnusa rahateenimise asemel osutuda tõeliseks luupainajaks. Tekitab probleeme kuni selleni, et keeldub välja kolimast. Kuidas seda vältida?

Panen siia väikeseks spikriks mõned tähtsamad punktid.

Kuidas ära tunda head üürnikku?

1.Räägib lepingut sõlmides oma plaanidest lahtiste kaartidega

Hea üüriline valgustab meelsasti oma tausta, räägib, milleks ja kui kauaks on talle seda korterit on vaja, kus ta töötab, missugused on ta tulevikuplaanid. Mõistagi ei pea ta oma elulugu detailideni lahkama ent nüansid, mida omanik teadma peaks – töökoht, maksuvõime, peresuhted – oleks hea ikkagi enne lepingu sõlmimist selgeks teha.

2. On puhta reputatsiooniga ning maksujõuline

Hea üürisuhe eeldab mõlemapoolset panustamist. Tänapäeval on üsnagi kerge interneti abil üürihuvilisest vähemalt esmamulje tekitada – kas guugeldades tuleb tema kohta välja midagi ebameeldivat? Krimirubriikide või tagaotsitavate nimekirjade püsikangelastega pole ilmselt eriti mõistlik tegemist teha. Heal üürilisel pole midagi varjata, internet on siinkohal suureks abimeheks. Lisaks poleks üldse halb mõte paluda eelmiselt üürileandjalt – kui tal see on olnud – soovituskirja. Siinkohal annab palju ära teha ka protsessi vahendaval maakleril, kellel professionaalina on teadmised ja ligipääs erinevatesse registritesse ning infosõlmedesse. Samuti vahetavad maaklerid ka omavahel infot ja potentsiaalsesse musta listi kantud üürihuviline sõelutakse ruttu terade seast välja.

Kui oled leidnud hea üürniku, tasub temast kümne küünega kinni hoida. Foto: Erlend Štaub

3. Soovib sõlmida lepingu kirjalikult

Tundub elementaarne. Aga pole seda alati. Soovitan alati sõlmida üürileping kirjalikult. Ometi on olnud ka juhuseid, kus suulisel kokkuleppel hakatakse hiljem tõlgendama kokkuleppeid hoopis erinevalt. Iga hinna eest suulist lepingut soovida sõlmiv klient peaks sellise käitumisega panema kindlasti põlema omaniku hoiatavad punased tuled. Pange korrektselt kõik kokkulepitud punktid paberile – siis ei teki hiljem kellelgi teisititõlgendamist.

4. Ei liialda koduloomadega korteris

Üks või paar kiisut, väike koerake või puuris kükitav hamster – usun, et pole suurt probleemi ja enamikele omanikest on selline mõistlik loomasõbralikkus aktsepteeritav. Kui aga üüriline tegeleb Angoora kasside inkognito tõuaretusega või peab salaja kutsikatehast, siis on kuri karjas. Veelkord: üks või paar lemmiklooma, julgeksin väita, on OK aga terve farmi võrra rottide või skunkide kasvatamine oleks ikkagi väga karm perspektiiv.

5. Tagastab korteri omanikule samasuguses korras, nagu sisse kolides

Iga elektripirni läbipõlemisest või vetsuvärskendaja otsalõppemisest informeerimiseks ei pea omanikku teavitama. Viimase rida on pigem suuremate probleemide lahendamine – rikkis pesumasin, vannitoaseinalt väljakukkuvad kahhelplaadid, laest tilkuv vesi vms. Hea üüriline tegeleb sellise nipet-näpet korterihooldusega ise, koristab regulaarselt tuba, ei tao seina asjatult naelu täis või ei tegele omavoliliselt köögiseina ümbervärvimisega. Sõnaga, suhtub eluruumi nagu oma kodusse ja tagastab selle hiljem mitte halvemas seisukorras, kui need olid üürile võtmisel v.a. tavapärane kulumine.

Iga elektripirni läbipõlemisest või vetsuvärskendaja otsalõppemisest informeerimiseks ei pea omanikku teavitama.

6. Ei koli koos endaga sisse ka oma 10 sõpra

Seaduse järgi tohib üürnik enesega kaasa võtta ka kaasüürilised, kes on samuti üürilepingus fikseeritud aga mingit meeletut läbisõiduhoovi korterist saada ei tohi. Vanatädi lapselapse saab küll mõneks päevaks enda juurde külla kutsuda, ent statsionaarseks hordide sissekolimiseks peab ikkagi omaniku luba olema.

7. Ei suitseta, ei korralda korteris meeletuid pidusid

Ahelsuitsetajast üüriline on reeglina omaniku jaoks tõeliselt ebameeldiv alternatiiv – kui keegi tänaval oma paberossi läidab, siis on see tema enda asi ja tervise rikkumine on enese riisikol. Kui aga Marlboro süüdatakse Sinu elutoas, siis on see omaniku jaoks peavalu. Kunagi hiljem on suitsuhaisust läbiimbunud korterit võimatu ilma remondita tagasi algsesse konditsiooni saada. See neelab raha ja on lihtsalt ebameeldiv tegevus. Tee üürniku suitsulembus selgeks kohe läbirääkimistel.

Alkoholiga liialdajad on aga üürikorterite probleemitekitajate klassika – pummelungide tagajärjeks on hunnik tühje pudeleid ning muud sodi Su korteris, sageli rikutud korterisustus ning kinnisvara turuväärtuse langemine. Samuti on napsuninadest üürnike seeshoidmisel suur võimalus teenida ära naabrite statsionaarne pahameel ning korteriühistu sanktsioonid.

8. Kasutab korterit sihtotstarbeliselt elamiseks

Praegusel ajal pole sugugi võimatu, et pärast eluruumi üürilepingu sõlmimist selgub, et üürnikul on plaan hakata korteris Airbnbd harrastama või siis avada hoopis lokaalne mikrorajoonikeskne juuksurisalong. Korter on ikkagi elamiseks, mitte äritegevuseks või siis millekski hoopis kolmandaks otstarbeks.

9. Suhtub heanaaberlikult teistesse majaelanikesse, austab sisekorra reegleid

Hea üüriline ei tekita omanikule lisamuresid korteriühistu silmis. Tõenäoliselt on omanikul muudki teha, kui vastata KÜ esimehe pahastele kõnedele, et miks korteris öösiti pidu peetakse või miks pärastlõunasel ajal tundub nagu Woodstocki festival oleks seal ajutiselt oma telklaagri avanud.

10. Teatab lepingu lõpetamissoovist varakult ja kirjalikult

Oskus planeerida oma elu ning plaane on väärt omadus. Veelgi parem, kui üüriline teavitab oma peatselt saabuvatest elumuutustest või plaanidest koheselt peale nende lõplikku selgumist ka omanikku. Mõistagi ei saa kõike ette näha, kuid 99% juhtudest on vägagi võimalik rahumeelselt lepingu varasemas lõpetamises üürileandjaga kokku leppida.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga