Marknor OÜ
+372 5656 1436
info@marknor.ee

Maakler on mõttetu? Mõnikord tõesti

Maakler on mõttetu? Mõnikord tõesti

Aegajalt satun lugema erinevaid kinnisvaraalaseid artikleid, arvamusi ja kahtlemata huvitun ka neile järgnevatest kommentaaridest.  Ning absoluutse tõena kuulutavad enamik kommijad, et maaklerid on absoluutselt mõttetud. Elavad teiste kulul nagu parasiidid. Midagi ei oska ja ei tea. Saavad raha mitte millegi eest. Ja nii edasi ja nii edasi ja nii edasi.

Noh, eks kõigil on õigus oma arvamusele ja kindlasti on meie hulgas ka neid, kes nendele eespool loetletud kriteeriumitele vastavad, kuid teate, kallid kommijad, meie hulgas on ka täiesti arukaid inimesi. Ja normaalseid inimesi. Ja inimesi, kes tõesti asjast ikka jagavad ka.

Korterit ostes kontrolli üle, kas kõik korteris tehtud ümberkorraldused on kooskõlastatud KÜ-ga.

Ühe väga hea näite, mis mind kirjutama ajendas, saan tuua nädalatagusest tehingust. Lühidalt on eellugu selline, et sõbranna leidis sobiva korteri, sai pangast positiivse vastuse ja nüüd oli vaja sõlmida veel võlaõiguslik leping. Siis helistaski mulle, rääkis kogu eelloo ära ja palus mind lepingu sõlmimise juurde appi. Esimene küsimus, mis ma temalt küsisin igaks juhuks oli see, et kas uues kodus on tehtud ümberehitusi? Vastuseks sain, et planeeringut muudetud ei ole ja kõik on parimas korras. Hindamisakt ju ka tõestas seda pangale. Kuidagi pisut imelik tundus mulle see, et kõikide lisatingimustega, mida müüjalt palusime olid nad koheselt nõus, sest tavaliselt ikka päris kõigega ei nõustuta ja tuleb teha kompromisse.

Kuid kõik pole kuld, mis hiilgab ehk siis selle näilise lahkuse tõelise olemuse saime siiski teada notaris olles. Nimelt selgus seal ostjat intervjueerides, et siiski-siiski on korteri üht tuba laiendatud rõdu arvelt st lõhutud oli osa välisseinast (!) ning enda tarbeks juurde tekitatud paar ruutmeetrit. Muidugimõista veeti ka radikate torud ja radikad teise kohta. Kuid ostjate meelest ei ole see ju mingi planeeringu muudatus, sest kandvaid seinu ju ei lõhutud. Noh, minu meelest on ikkagi välissein suhteliselt kandev küll.


Tänaseni  juurdlen, et kas see oli tema rumalus või oli tegu pahatahtlikkusega? Kui tegu oli lollusega, siis on tegu tõesti mõttetu maakleriga.

Edasi selgus, et valetatud on ka hindajale, kes seda märkas, kuid kellele kinnitati, et kõik kooskõlastused ja projektid on KÜ-ga kooskõlastatud ja olemas jne.jne.jne. Seda lepingut õnneks sel korral ei sõlmitud. Mu sõbranna oli küll kohutavalt löödud ja õnnetu, kuid ma palusin teda mind ja notarit usaldada. Kartsin isegi, et rohkem ta mind endale appi ei palu, sest just läks lörri tema leping  osta unistuste korter. Kuid järgmisel päeval säras minu aknas taas päike – sõbranna helistas ja tänas mind. Oli väga õnnelik, et see kõik välja tuli.

Sest fakt on see, et kindlasti oleks ka pank neid nö kooskõlastusi enne tehingut näha soovinud ja kui see kõik oleks siis välja tulnud, oleks tehing nagunii ära jäänud, kuid ostja oleks pidanud tasuma siis juba ka leppetrahvi, kuna müük jäi ära ju tema tõttu. Eks hiljem oleks saanud vaielda, kes kellele valeinfot edastas jms, kuid selleks oleks vaja olnud taas täiendavaid rahalisi vahendeid, närve ja aega. Praegusel juhul jäi see tänu mulle ja asjalikult notarile ära. Kusjuures müüjate maakler oli kõigega kursis. Aga ei rääkinud sellest. Ka kuulutuses polnud sõnagi mingitest muudatustest.

Tänaseni  juurdlen, et kas see oli tema rumalus või oli tegu pahatahtlikkusega? Kui tegu oli lollusega, siis on tegu tõesti mõttetu maakleriga. Sest tema oleks pidanud seda infot läbi rääkima omanikega ja seda mitte varjama. Kui tegu on pahatahtlikkusega, siis kes kaitseb järgmisel korral ostjat kui tal oma nö. ihumaaklerit ei ole?

P.S. Kõik meie notarid teevad tööd südamega, kuid sel korral tahan väga tänada notar Evelyn Rootsu.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga